2019 All-Southeast District Softball

Division I

First Team

Player Year School

Jillian Middleton Jr Marietta (First team all Ohio)

Addy Rooker Sr.Logan (Second team All Ohio)

Second Team

Player Year School

Hannah Kroft Jr Marietta

Emma Rutter Jr Logan

Honorable Mention

Player Yr School

Hunter Welch Sr Marietta

Maddi Scharff So Marietta

Jocelynn Shriner So Logan

Madi Visintainer So Logan

Player of the Year — Jillian Middleton, Marietta

Coach of the Year — Jim Huntsberger Logan

Division II

First Team

Player Team

Taylor Pagan Sheridan

Sydney Campolo Sheridan

Sarah Moats Circleville (2nd team all state)

Jessica Camp Miami Trace (2nd team all state)

Taylor Evans Jackson (Honorable mention all state)

Jocie Fisher Unioto (Honorable mention all state)

Lexi Parsons Logan Elm

Josie Crabtree McClain

Hannah Robinson Waverly

Diamond Decker Warren

Cierra Roberts River Valley

Kerrigan Ward Vinton County

Kaylee Stewart Athens

Makayla Sheridan Sheridan

Olivia Wolffe Miami Trace

Zoiee Smith Waverly

Brittny Ogg Fairfield Union

Kylee Bako Jackson

Hallie Pinkerton Unioto

Hailey Robinson Waverly

Second Team

Player Team

Malerie Stanley Gallia

Jayla Brown Chillicothe

Sydney Reeser Logan Elm

Kaitlyn Sturgeon Sheridan

Gracey Dearmon Hillsboro

Kenzie McConnell Circleville

Avery Miller Unioto

Maddy Jenkins Washington Court House

Olivia Tenoglia Athens

Beckley Smith McClain

Brooklyn Sizemore RiverValley

Briana Sexton Vinton County

Payton Porter Logan Elm

Jayla Campbell Unioto

Alex Barnes Gallia

Grace Hash River Valley

Leah Alford Jackson

Abby Keaton Circleville

Sydney Humphreys Jackson

Ashley Campbell Miami Trace

Honorable Mention

Player Team

Laikyn Teasley Fairfield Union

Meliah Johnson Chillicothe

Mallory Parsons Hillsboro

Sidney Payton Miami Trace

Sidney Gray Circleville

Olivia Shutts Warren

Kenzie Dietrick Hillsboro

Makenna Knisely Washington Court House

Emma Bellaw Waverly

Katie Kish Athens

Kailyn Sharp Athens

Abby Faught Vinton County

Julia Hall Chillicothe

Baylee Hollenbaugh RiverValley

Allison Beatty McClain

Kaylee Stevenson McClain

Bailey Young Gallia

Bailey Meadowns Gallia

Players of the Year — Taylor Pagan, Sheridan; Sydney Campolo, Sheridan

Division III

First Team

Kaiti White Fairfield (1st team all state)

Caitlyn Brisker Oak Hill (1st team all state)

Keegan Moore Ironton (1st team all state)

Marcy Dudgeon Westfall (2nd team all state)

Ashley Compston Wellston (2nd team all state)

Boo Sturaill Wheelersburg (2nd team all state)

Erin Scurlock Alexander (Honorable Mention all state)

Kylee Kellough Huntington (Honorable Mention all state)

Rylie Hughes Wheelersburg (Honorable Mention all state)

Jacqueline Bautista Portsmouth

Hannah Tolle Minford

Grace Stevens Rock Hill

Lauren Crum Coal Grove

Taylor Swartz Meigs

Maggie Dorsey Eastern Brown

Taiya Hamlet Ironton

Lauren Arnold Fairfield

Evie Bennett Zane Trace

Laiken Rice Northwest

Jenna Johnston Wellston

Second Team

Player Team

Jydine Havens Adena

Serah Whitacre Lynchburg Clay

Josie Williams Westfall

Lainey Ayers West

Ryleigh Swann Chesapeake

Sara Allen South Point

Lexie Lockwood Southeastern

Quincee McCord New Lexington

Peighton Rowe Ironton

Kylee Howard Rock Hill

Andred Edmiston Eastern Brown

Lyndee Spargur Fairfield

Lacie O’Neal Crooksville

Taylor Shockey Nelsonville-York

Emily Bowen Fairland

Brittani Wolfenbarker Minford

Mary Beth Burton Ironton

Christen Risner Wheelersburg

Braiden Collins Huntington

Ayzia Fullen Westfall

Honorable Mention

Player Team

Mary Willims Piketon

Abby Carter Piketon

Morgan Reynolds Eastern Brown

Allison Malott Eastern Brown

Lillie Snyder Huntington

Bradey Entler Huntington

Holly Ramey South Point

Kylee Ellison South Point

Addi Newman Northwest

Jaclyn Burchett Northwest

Ashley Tackett Chesapeake

Megan Gragg Fairfield

Desiree Ison North Adams

Alaina Eiterman North Adams

Madison Metzger Piketon

Myranda Lawsing Piketon

Jill Alysworth South Point

Cidney Huff Southeastern

Ameris Cooper Southeastern

Audrey Scott Southeastern

Kailey Adkins Oak Hill

Andrea Lewis Oak Hill

Baleigh McNerlin Oak Hill

Haleigh Snider Lynchburg Clay

Andrea Blevens Minford

Emily Shoemaker Minford

Sarah Claxon Wheelersburg

Addie Dillow Coal Grove

Kaleigh Murphy Coal Grove

Jaidyn Griggith Coal Grove

Logyn Chamberlin Crooksville

McKenna Headley Crooksville

Grace Frame Crooksville

Alexis Guffey Zane Trace

Brianna Fetters Zane Trace

Ashley Jones Zane Trace

Kylee Montgomery Portsmouth

Madison Perry Portsmouth

Faith Phillips Portsmouth

Libbey Judge Fairland

Adrianna Hoffman Fairland

Nataya Richards West

Abbie Pack West

Abbie Boland West

Ryleigh Giffin Nelsonville-York

Sarah Posey Adena

Civia Sheppard Adena

Chey Ater Adena

Callie Fout New Lexington

Brooke Lehman New Lexington

Ashley Wiseman New Lexington

MaKenzie Hanshaw Rock Hill

Pileigh Morris Rock Hill

Sami Tackett Westfall

Brooke Casto Alexander

Jadyn Mace Alexander

Gracie Hill Alexander

Breanna Zirkle Meigs

Cierra Oldeg Meigs

Bailey Swatzel Meigs

Division IV

First Team

Player School

Cassie Shaefer Notre Dame

Madison Pierce Peebles

Sarah Kingery Symmes Valley

Shaelyn Vassar Clay

Denise Young Waterford

Madison Jones Manchester

Gwen Messer South Webster

Issabell Cassidy Notre Dame

Ava Jenkins Green

Kelsey Malone Ironton

Cara Taylor Waterford

Lea McFadden Paint Valley

Preslee Lutz Clay

Kylie Sims Peebles

Cera Grueser Eastern Reedsville

Megan Balzer Clay

Brooke Kennedy Manchester

Kara Saunders Symmes Valley

McKayla Waush South Gallia

McKenzie Spencer Valley

Player of the Year — Cassie Shaefer, Notre Dame

Coach of the Year — Doug MacFarland, Peebles

Second Team

Player Year

Hannah McDaniel Belpre

Leah Compton Easten Pike

Claire Detwiller Notre Dame

Rachel Cline Green

Lexus Oiler Glenwood

Mollie Maxon Eastern Reedsville

Taylen Hickman Glenwood

Jensen Warnock Clay

Ali Escamillia Sciotoville East

Taya Lackey Trimble

Jace Agriesti Miller

Emma Bailey South Webster

Josie Campbell Manchester

Olivia Hatfield Eastern Pike

Marissa Moore Peebles

Hannah Ginn Sciotovile East

Abby Cummins Southern

Ally Shuler Southern

Maddy Suter Notre Dame

Bailey Elliott Western

Honorable Mention

Player Team

Bri Smith South Webster

Mack Keller South Webster

Hannah Hobbs Manchester

Isabella Cochran South Gallia

Emma Joseph Miller

Nicole Chappelear Miller

Josie Perani Miller

Olivia Smith Paint Valley

Abbi Stanforth Paint Valley

Madison Southworth Eastern Pike

Breanna Carrol Eastern Pike

Gracie Hankinson Trimble

Skylar Moore Trimble

Briana Orsborne Trimble

Morgan Whitley Western

Carson Walls Western

Hope Brown Peebles

Alyssa Hutchinson Belpre

Dekotah Lemon Belpre

Alex Holtzapfel Ironton S.J.

Kaitlyn Sheridan Ironton S.J.

Sammi Oyler Glenwood

Marissa Needer Waterford

Alayna Jones Waterford

Kasey Kimbler Green

Cass Kellogg Green

Ciera Whitesell Southern

Avery King Southern

Megan Maxon Eastern Reedsville

Kelsey Roberts Eastern Reedsville

Bri Smith East

Rachel Hayes Symmes Valley

Emily Estep Symmes Valley

Load comments