The 2021 OPSWA Southeast Ohio All-District Football Team features three Athens County players bringing home top honors.

Trimble’s duo of Tabor Lackey and Blake Guffey are repeat winners in Division VII, while Nelsonville-York’s Drew Carter brings home a Division VI award.

Lackey, Trimble’s senior quarterback, is the district’s Division VII Offensive Player of the Year. Guffey, a senior linebacker, is the district’s Defensive Player of the Year.

It’s the second year in a row Lackey and Guffey have been named as players of the year in the district.

Guffey’s win also gives Trimble a Defensive Player of the Year in the district for the fourth season in a row.

Carter, Nelsonville-York’s senior quarterback, is the Division VI Offensive Player of the Year.

The entire list is below. The all-district team is selected by a panel of media members covering the Southeast District.

Division II

Special Mention

Traten Poling, Logan; Carson Hodson, Logan

No player or coach award selections

Division III

First Team

Offense

RECEIVERS: Levi Neal, Athens, 6-3, 190, Jr.; LINEMEN: Aaron Hiener, Marietta, 6-1, 325, Sr.; Dylan Alltop, Miami Trace, 6-2, 295, Sr.; Holden Bowen, Sheridan, 6-3, 245, Sr.; QUARTERBACK: Landon Wheatley, Athens, 5-11, 170, Jr.; Weston Melvin, Miami Trace, 5-10, 160, Sr.; Jacob Winters, Jackson, 6-3, 215, Jr.; RUNNING BACK: Zach Bartlett, Marietta, 5-11, 200, Sr.; Max Lee, Chillicothe, 5-10, 200, Jr.; Jayden LeBeau, Miami Trace, 6-1, 205, Sr.; Jason Munyan, Sheridan, 5-9, 180, Sr.; Cade Wolford, Jackson, 5-8, 155, So.; PLACEKICKER: Ethan Crabtree, Jackson, 5-8, 140, So.

Defense

LINEMEN: Ty Jones, Jackson, 5-11, 180, Sr.; LINEBACKER: Weston Davis, Marietta, 5-9, 185, Jr.; Isaac McCory, Chillicothe, 6-1, 225, Sr.; Eli Gordon, Sheridan, 5-10, 175, Sr.; Grant Mastin, Jackson, 6-1, 230, Sr.; Drew Bragg, Jackson, 6-2, 200, Sr.; DEFENSIVE BACK: Xzavier Doss, Chillicothe, 5-11, 175, Sr.; Andrew Holden, Sheridan, 5-9, 165, Jr.

Offensive Player of the Year: Jason Munyan, Sheridan

Defensive Player of the Year: Grant Mastin, Jackson

Coach of the Year: Andy Hall, Jackson

Special Mention

Jeremiah Saffell, Marietta; Chucky Thomas, Chillicothe; Carson Francis, Chillicothe; Kylan Knapp, Miami Trace; Hunter Zizek, Sheridan; Corey Amspaugh, Sheridan; Tristan Prater, Jackson; Braxton Springer, Athens

Division IV

First Team

Offense

RECEIVERS: Will Futhey, Waverly, 6-5, 205, Sr.; Kenyon Franklin, Gallipolis Gallia Academy, 6-1, 180, So.; Dennis Pettey, Vincent Warren, 6-2, 210, Sr.; Maddox Fox, Chillicothe Unioto, 6-4, 200, Jr.; Tanner Lemaster, Washington Court House, 6-5, 230, Jr.; Canaan Griffith, Hillsboro, 5-10, 155, Sr.; LINEMEN: Brock Adams, Waverly, 6-2, 305, Jr.; Isaac Clary, Gallipolis Gallia Academy, 6-8, 310, Jr.; QUARTERBACK: Wade Futhey, Waverly, 5-11, 185, Sr.; Braden Wright, Greenfield McClain, 6-4, 178, Sr.; Chris Stout, Hillsboro, 6-2, 173, Sr.; Hayden Collins, Fairfield Union, 5-11, 160, Jr.; RUNNING BACK: Jason Williams, Vincent Warren, 5-8, 170, So.; Zayne Karr, Vinton County, 5-10, 180, Sr.; Gabe Rashcke, Vinton County, 5-11, 185, So; Blayton Reid, Circleville Logan Elm, 5-10, 185, Jr.; ALL-PURPOSE: Penn Morrison, Waverly, 6-4, 195, Sr.

Defense

LINEMEN: Whyatt Ward, Chillicothe Unioto, 5-10, 230, Sr.; Rishaun Burns, Washington Court House, 6-2, 235, Sr.; LINEBACKER: J.T. Barnett, Waverly, 6-0, 195, Sr.; Cole Hines, Gallipolis Gallia Academy, 5-7, 165, So.; J.T. Rice, Vincent Warren, 5-6, 165, Sr.; Blake Brown, Vinton County, 6-0, 200, Sr.; Landen Eubanks, Greenfield McClain, 5-10, 165, Sr.; DEFENSIVE BACK: Mark Stulley, Waverly, 5-9, 155, Sr.; Brady Woltz, Vinton County, 5-11, 180, So.; Kade Dennison, Fairfield Union, 5-11, 155, Sr.

Offensive Player of the Year: Wade Futhey, Waverly

Defensive Player of the Year: J.T. Barnett, Waverly

Coach of the Year: T.J. Carper, Vinton County

Special Mention

Wyatt Crabtree, Waverly; Logan Long, Waverly; Brody Fellure, Gallipolis Gallia Academy; Mason Skidmore, Gallipolis Gallia Academy; Nick Cressey, Vincent Warren; Joseph Watson, Chillicothe Unioto; Casey Dyer, Chillicothe Unioto; Broc Moore, Vinton County; Dawson Brown, Vinton County; Tyler Tackage, Washington Court House; A.J. Dalmayer, Washington Court House; Andrew Potts, Greenfield McClain; Kaden Penwell, Greenfield McClain; Derek Whitt, Hillsboro; Austin Barrett, Hillsboro; Gunnar George, Fairfield Union; Jakob Markwood, Fairfield Union; R.J. Weber, Circleville Logan Elm; Garret Summers, Circleville Logan Elm; Scott Moats, Circleville; Michael Clark, Circleville

Division V

First Team

Offense

RECEIVERS: Ty Perkins, Ironton, 6-3, 185, Jr.; Johnny Burton, Piketon, 5-11, 175, Sr.; Camren Loar, Piketon, 5-9, 159, Sr.; Trenton Zimmerman, Minford, 6-4, 180, Sr.; Reade Pendleton, Portsmouth 5-8, 157, Jr.; Dariyonne Bryant, Portsmouth, 6-2, 165, Sr.; Tatem Toth, New Lexington, 6-2, 175, Jr.; TIGHT END: Nalin Robinson, Zane Trace, 6-4, 240, Jr.; LINEMEN: Rylan Cecil, Ironton, 6-2, 250, Sr.; Kollin Ramsay, Zane Trace, 6-0, 300, Sr.; Hunter McComas, Piketon, 6-2, 225, Sr.; Andrew Dodson, Pomeroy Meigs, 6-4, 245, Sr.; Alex Baer, McDermott Northwest, 6-0, 230, Jr.; Gabe Myers, Portsmouth West, 5-10, 247, Sr.; Caleb Miller, Wheelersburg, 6-2, 240, Jr.; QUARTERBACK: Drew Roe, Portsmouth, 5-7, 151, Sr.; Levi Gullion, Piketon, 6-3, 195, Sr.; Ben Nichols, Zane Trace, 6-0, 170, Sr.; Coulter Cleland, Pomeroy Meigs, 6-2, 200, Sr.; Jordan Schulz, Albany Alexander, 6-1, 170, So.; Devin Parker, Minford, 6-2, 205, Sr.; RUNNING BACK: Jaquez Keyes, Ironton, 6-1, 210, Jr.; Ryan Sissel, Portsmouth West, 6-1, 208, Jr.; ALL-PURPOSE: Isaac Molihan, Wellston, 5-10, 175, Jr.; Landen Wilson, Ironton, 5-10, 160, Jr.; PLACEKICKER: Matt Sheridan, Ironton, 5-9, 160, Sr.; Braxton Sammons, Wheelersburg, 6-0, 175, Sr.

Defense

LINEMEN: Ashton Duncan, Ironton, 6-2, 245, Sr.; Nate Cochran, Ironton, 6-3, 300, Sr.; Nick Burns, Chesapeake, 6-2, 280, Sr.; Hayden Brannigan, Zane Trace, 5-11, 200, Jr.; Braiden Dunham, Piketon, 6-4, 215, Sr.; Aaron Penn, McDermott Northwest, 6-3, 225, Sr.; Brenden Truett, Portsmouth, 5-6, 196, Jr.; Josh Boggs, Wheelersburg, 6-4, 200, Sr.; LINEBACKERS: Angelo Washington, Ironton, 6-1, 225, Sr.; Maddox McCallister, South Point, 5-9, 170, Sr.; Zane Brownfield, Piketon, 5-8, 170, So.; Hunter Pendleton, Minford, 6-4, 230, Jr.; Ashton Klaiber, Portsmouth West, 6-1, 210, Sr.; James Thurman, Portsmouth, 5-9, 190, Sr.; Carson Williams, Wheelersburg, 6-1, 195, Sr.; DEFENSIVE BACK: Aaron Masters, Ironton, 5-11, 160, Sr.; Michael Conkle, Bidwell River Valley, 5-8, 174, Jr.; Josh Clark, Wheelersburg, 6-1, 175, Sr.

Offensive Players of the Year: Drew Roe, Portsmouth; Levi Gullion, Piketon

Defensive Players of the Year: Nate Cochran, Ironton; Angelo Washington, Ironton

Coach of the Year: Tyler Gullion, Piketon

Special Mention

Evan Fisher, Oak Hill; Braylon Howell, Oak Hill; Evan Brown, Wellston; Riley Boggs, Ironton; C.J. McCall, Ironton, Blake Murrell, Ironton; Lincoln Barnes, Ironton; Trey Edler, Zane Trace; Joey Gay, Zane Trace; Trey Keeton, Williamsport Westfall; Kydan Potts, Piketon; Jacob Taylor, Piketon; Carter Williams, Piketon; Morgan Roberts, Pomeroy Meigs; Hunter Kellogg, New Lexington, Zack Robinson, New Lexington; Wyatt Brackman, McDermott Northwest; Austin Newman, McDermott Northwest; Jeffrey Pica, Minford; Hayden Henthorn, Minford; Ethan Connally, Minford; Jeffery Bishop, Portsmouth West; Mitchell Irwin, Portsmouth West; Amare Johnson, Portsmouth; Beau Hammond, Portsmouth; Eric Lattimore, Wheelersburg; Brock Brumfield, Wheelersburg

Division VI

First Team

Offense

RECEIVERS: Zander Schmidt, Fairland, 6-0, 185, Sr.; TIGHT END: Perry Kingrey, Coal Grove, 6-5, 225, Sr.; LINEMEN: Steve Rhoades, Fairland, 6-0, 225, Jr.; Will Dratwa, Frankfort Adena, 6-0, 225, Sr.; Tucker Levering, Nelsonville-York, 6-0, 240, Sr.; Dominik Robson, Nelsonville-York, 6-4, 250, Sr.; Brad Wheeler, Coal Grove, 6-0, 190, Sr.; Bryson Spencer, Lucasville Valley, 5-11, 265, Sr.; QUARTERBACK: Drew Carter, Nelsonville-York, 6-1, 185, Sr.; RUNNING BACK: Ethan Patterson, Symmes Valley, 6-2, 165, Sr.; Dalton Haubeil, Chillicothe Huntington, 5-9, 170, Sr.; Hudson Stalder, Nelsonville-York, 5-11, 170, Jr.; Chase Hall, Coal Grove, 6-1, 190, Jr.; All-PURPOSE: Owen Hankins, Rock Hill, 6-2, 210, Sr.; Jordan Martin, Belpre, 6-3, 195, Sr.; PLACEKICKER: Chase Ruby, Lucasvile Valley, 6-3, 165, Sr.

Defense

LINEMEN: Casey Hudson, Fairland, 6-2, 210, Sr.; R.J. Ward, Fairland, 5-10, 235, Sr.; Eli Patterson, Symmes Valley, 6-1, 205, Sr.; Beau Blankenship, Paint Valley, 6-4, 220, Sr.; Caleb Osborne, Frankfort Adena, 6-1, 235, Jr.; Nathan Martin, Nelsonville-York, 6-1, 190, Sr.; Justin Moore, Lucasville Valley, 6-6, 261, Jr.; LINEBACKERS: J.D. Brumfield, Fairland, 6-0, 195, Sr.; Brayden Webb, Symmes Valley, 6-4, 225, So.; Grayson Walsh, Symmes Valley, 5-10, 185, Sr.; Leighton Loge, Nelsonville-York, 6-1, 180, Jr.; Chase Morrow, Lucasville Valley, 5-11, 190, Sr.; DEFENSIVE BACK: Steeler Leep, Fairland, 5-9, 165, Jr.; Levi Niece, Symmes Valley, 5-7, 180, Sr.; Hunter Blagg, Rock Hill, 5-8, 150, Sr.; Cavan Cooper, Paint Valley, 6-2, 205, Jr.; Jarren Hicks, Coal Grove, 6-0, 175, Sr.; PUNTER: Cordell Grubb, Paint Valley, 6-0, 215, Sr.; Noah Dickerson, Crooksville, 6-2, 190, Sr.

Offensive Player of the Year: Drew Carter, Nelsonville-York

Defensive Player of the Year: J.D. Brumfield, Fairland

Coach of the Year: Rusty Webb, Symmes Valley

Special Mention

Alec Dement, Fairland; Riley Kazee, Fairland; Mason Ward, Fairland; Levi Best, Symmes Valley; Tanner McComas, Symmes Valley; Brayden Malone, Rock Hill; Lane Smith, Rock Hill; Julian Martin, Belpre; Jayden Dowell, Belpre; Trent Mettler, Paint Valley; Dillon McDonald, Paint Valley; Seth McCloskey, Chillicothe Huntington; Dalton Black, Chillicothe Huntington; Clay Wilt, Frankfort Adena; Trusten McWhorter, Chillicothe Southeastern; Ethan McCune, Stewart Federal Hocking; Gavin Richards, Nelsonville-York; Jared Justice, Nelsonville-York; Clay Ferguson, Coal Grove; Steven Simpson, Coal Grove; Lakota Davis, Lucasville Valley; Ethan Sprankle, Crooksville

Division VII

First Team

Offense

RECEIVERS: Austin Wisor, Glouster Trimble, 5-11, 170, Sr.; Tucker Dixon, Glouster Trimble, 5-10, 140, Sr.; LINEMEN: Owen Huck, Waterford, 5-7, 175, Sr.; Conner Wooten, Glouster Trimble, 6-0, 285, Sr.; QUARTERBACK: Grant McCutcheon, Waterford, 5-11, 175, Sr.; Josiah Smith, Racine Southern, 5-9, 175, So.; Tabor Lackey, Glouster Trimble, 5-11, 180, Sr.; Tre McCoy, Corning Miller, 5-8, 175, Sr.; RUNNING BACK: Holden Dailey, Waterford, 6-0, 200, Sr.; Bryce Newland, Reedsville Eastern, 5-8, 165, Sr.; Bryce Downs, Glouster Trimble, 6-1, 190, Sr.; Gavin Hart, Portsmouth Notre Dame, 5-11, 190, So.; ALL-PURPOSE: Levi Justice, Sciotoville East, 5-8, 187, Sr.; Dylan Seison, Portsmouth Notre Dame, 6-0, 150, Jr.

Defense

LINEMEN: Cole Wright, Glouster Trimble, 6-1, 250, So.; Keagan Jackson, Sciotoville East, 5-10, 165, Jr.: Dominic Sparks, Portsmouth Notre Dame, 6-7, 230, Jr.; Carter Campbell, Portsmouth Notre Dame, 6-2, 180, Jr.; LINEBACKER: Jayden Evans, Reedsville Eastern, 6-0, 200, Sr.; Blake Guffey, Glouster Trimble, 6-2, 200, Sr.; DEFENSIVE BACK: Lane Cline, Waterford, 5-9, 150, Jr.; Jacob Huffman, Waterford, 6-2, 190, Sr.

Offensive Player of the Year: Tabor Lackey, Glouster Trimble

Defensive Player of the Year: Blake Guffey, Glouster Trimble

Coach of the Year: Bob Ashley, Portsmouth Notre Dame

Special Mention

Ethan Hayslip, Franklin Furnace Green; Jake Pantelidis, Waterford; Andrew Taylor, Waterford; Gavin Brooker, Waterford; Brayden Smith, Reedsville Eastern; Landon Randolph, Reedsville Eastern; Logan Hensler, Racine Southern; Lincoln Rose, Racine Southern; Devin Siders, South Gallia; Clarence Jones, Glouster Trimble; Will Freeborn, Glouster Trimble; Quinlan McCabe, Corning Miller; Kylan McClain, Corning Miller; K.J. Reinsmith, Beaver Eastern; Landehn Pernell, Sciotoville East; Tyell Baker, Sciotoville East; Wyatt Webb, Portsmouth Notre Dame; Nolan Heiland, Portsmouth Notre Dame; Cody Metzler, Portsmouth Notre Dame


Email at kwiseman@athensmessenger.com; follow on Twitter @KevinWmessenger

Trending Recipe Videos


(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.